AKUT – Arama Kurtarma Sivil Örgütlerinde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi

AKUT – Arama Kurtarma Sivil Örgütlerinde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi 1. Grup Eğitim Sonu Raporu

Tarih: 18-19.04.2015
25-26.04.2015
02-03.05.2015

Saat aralıkları: 09:00-18:00

Yer: AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ – ATAŞEHİR

Eğitmenler : Özden CANBAZ
Murat BAKAN

1. Grup Katılımcıları :

ILGIN SEVİNÇ
GÖZDE KORULU
BERKTUĞ KUBUK
SELİN TEZCAN

GRUP SORUMLUSU : ILGIN SEVİNÇ

EĞİTİM KONULARI :
1.HAFTA : Enkaza yaklaşma ve arama teknikleri
2.HAFTA: Acil durum lojistiği ve kurtarma ekipmanları
3 HAFTA: Enkazda tahkimat kurulumu

1.HAFTA

18 Nisan Cumartesi: AKUT ataşehir de yer alan egitim salonunda toplanılmasının ardından tanışma faslının da tamamlanmasıyla başlanılan eğitimde ilk olarak enkaz alanına nasıl yaklaşılması gerektiğinin anlatılması ve karşılıklı soru cevap yapılmasından sonra kullanılması gereken koruyucu ekipmanların tanınması ile nasıl kullanıldığı üzerinde duruldu. Bu konuların işlenmesinin ardından yapılan mola ile AKUT lojistik deposundan gereken koruyucu ekipman ve kullanılması gereken minimal tahkimat araç ve gereçleri teslim alındı. Devam eden eğitimde tahkimat çeşitleri ve doğru kullanım noktaları konularını inceledik.
19 Nisan Pazar: Cumartesi teorik olarak anlatılan konuları pratik olarak AKUT enkaz alanında uygulamak üzere bize verilen kişisel koruyucu ekipmanları giyinerek enkaz alanına giriş yaptık. Özden Canbaz liderliğinde oluşturulan karma gruplarla enkaz üzerinde arama çalışmasına geçildi. Yapılan aramalarda hatalar saptandı ve tekrar arama çalışmaları başlatıldı. Enkaza yaklaşma tekniklerinin de ele alındığı çalışmada enkaz alanına nasıl giriş ve çıkış yapılacağı uygulamalı olarak görüldü. Bu çalışmaların ardından enkaz alanında acil bir durumda yapılması ve yapılmaması gerekenler üzerine çalışıldı. Enkaz çalışmalarının tamamlanması ile beton kaldırma ve tahkimat kurulumu uygulaması yapıldı.

2.HAFTA

25 Nisan Cumartesi: Bu hafta ki eğitimimizde konumuz olan acil durum lojistiği ve kurtarma ekipmanlarının ne olduğu nasıl doğru kullanıldığı üzerine başladığımız eğitimde ilk olarak lojistik nedir il başlayıp Doğru lojistik nasıl ne zaman ve nerede olur ile devam ettik. Lojistik kavramının tanınması ile kurtarma ekipmanlarının neler olacağı ve nerede , nasıl kullanılması gerekeceği konuları işlendi. Karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunuldu. Ardından AKUT lojistik deposuna geçilerek depo düzeni ve arama ekipmanları incelendi.
26 Nisan Pazar: Teorik alanda aldığımız eğitim gününün sonlanması ile pazar günü tekrar geldiğimiz AKUT Ataşehir de bu kez de pratik olarak kurtarma ekipmanlarının kullanılması ve tanınmasına geçildi. AKUT enkaz alanında başladığımız egitimde öncelikle hava yastıklarının nasıl kullanılacağı öğrenildi ardından bu ekipman kullanılarak enkaz kaldırma çalışması yapıldı. Basınçlı tüplerin nasıl doldurulması gerektiği ve uygulamasının ardından geçilen beton kesme teknikleri ve beton kırma teknikleri uygulamalı olarak yapıldı. Bu eğitimlerin tamamlanması ile dar alanda yaralı sabitleme ve çıkarma çalışıldı.

3.HAFTA

02 Mayıs Cumartesi: Teorik olarak başladığımız eğitimde ileri düzey tahkimatlar incelendi. Ardından pencere ve kapı tahkimatları öğrenildi. Nasıl ve ne ölçüde yapılacağının anlatıldığı eğitimde yemek molasının ardından uygulama yapmak üzere AKUT enkaz alanına geçildi. Bu alanda çalışmalarına başladığımız ve tek tek ölçülerine uygun olarak kesip hazırladığımız pencere ve kapı tahkimatları yerleştirildi. Sabitleme işleminin ardından testleri yapıldı. Uzun süren bir eğitim gününün ardından egitimin sonlanmasi ile pazar günü tekrar gelmek üzere bölgeden ayrıldık. 03 Mayıs Pazar: Tekrar bulustugumuz AKUT eğitim salonunda baslanilan teorik egitimde bu kez de tavan ve genis açı tahkimatları çalışıldı öğrenildi. Teorik bölümün tamamlanması ile geçtiğimiz enkaz alanında pratik çalışmaları yapmak üzere AKUT K9 binasının içerisine geçtik. 2 ekip halinde başladığımız tavan destekleme tahkimatında sıkı bir ekip çalışması ile doğru ölçü ve doğru düzlemlerde olmasi gereken tavan tahkimatımızı tamamladık. Bu calısmamız ile son bulan eğitimimizde eğitim salonuna dönerek Serhat AKBEL in bize kısa bir brifing yapması ile guzel bir toplu anı fotoğrafıyla 3 haftayı sonlandırmis olduk.

Proje kapsamında bizleri eğitmek amacıyla gösterdikleri çaba ve özverili ekip çalışması ile her türlü desteği sağlayan AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ ve değerli eğitmenlerine teşekkür ederiz.

Ilgın Sevinç
MEDAK Medikal Arama Kurtarma Derneği Lojistik Birim Sorumlusu